„ŚWIĘTOKRZYSKIE W PIGUŁCE”

świetokrzyskie19Taką nazwę nosił bogaty program wycieczki, którą udało się zrealizować siódmoklasistom. Uczniowie już po raz drugi namówili swoją wychowawczynię oraz panią Iwonę Szlag na dwudniowy wypad pod koniec miesiąca maja. Tym razem ich celem stało się województwo świętokrzyskie i jego najbardziej charakterystyczne atrakcje. A jakie dokładnie?

Na początku młodzi podróżnicy przenieśli się w odległe czasy i dowiedzieli się w jaki sposób nasi przodkowie radzili sobie z bardzo trudną sztuką wytapiania brązu. Kolejnym etapem wyprawy było zdobycie góry kojarzącej się nam wszystkim z czarownicami, czyli tak zwanej Łysej Góry. Mało kto jednak wie, że na tej górze czarownic znajduje się okazałe Sanktuarium Świętego Krzyża. Trud i wysiłek naszej młodzieży został tam wynagrodzony i uczestnicy wycieczki zostali pobłogosławieni relikwiami pochodzącymi z drzewa Krzyża Świętego. Należy tutaj zaznaczyć, że ten rzadko spotykany przywilej był nagrodą za nienaganne zachowanie i postawę szacunku, którą zaprezentowała grupa z naszej szkoły. Po tych ogromnych przeżyciach duchowych znowu cofnęliśmy się w czasie, tym razem do średniowiecza. W średniowiecznej osadzie cała klasa wzięła udział w grze terenowej, która polegała na rozwiązywaniu kolejnych zadań tak, aby w końcu znaleźć wszystkie elementy mapy i rozwiązać zawiłą zagadkę. Zmęczeni całodziennym zwiedzaniem uczniowie z radością udali się na nocleg do urokliwego miejsca, jakim jest Dworek na Wichrowym Wzgórzu.

Kolejny dzień wycieczki zapowiadał się równie intensywnie. Pierwszym miejscem do odwiedzenia podczas środowej trasy był okazały zamek- ruina, Krzyżtopór. Pani przewodniczka w niesłychanie ciekawy sposób opowiedziała całą masę ciekawych legend i historii związanych z tym miejscem. Ale to, co najbardziej wyczekiwane zostało zaplanowane na koniec wyjazdu. Chodzi o wizytę w bardzo uroczym mieście, kojarzonym głównie z serialem „Ojciec Mateusz”, czyli Sandomierzu. Zwiedzając to urokliwe miasto siódmoklasiści musieli wykazać się dużą uwagą i spostrzegawczością, aby móc wypełnić przydzielane im do rozwiązania zadania, których zwieńczeniem był quiz. Zwycięzcami okazali się być wszyscy, dlatego też świętokrzyskie „krówki”, monety i mapy trafiły do rąk każdego uczestnika Questu.

Zmęczenie nie przeszkodziło młodzieży w zrobieniu pamiątkowych zakupów i oczywiście w odwiedzeniu ich ulubionego Maca. Wychowawca ze swojej strony może tylko pochwalić klasę za to, że po raz kolejny spisali się na medal i pokazali swoje najlepsze oblicze w szerokim świecie:)