Gminne uroczystości zakończenia roku szkolnego w Zespole Szkół w Librantowej

zakńczenie roku16„Odejdę w przestrzeń- ku przygodzie (…)

Napełnić treścią me marzenia”

Józef Bieniek

W piątek 24 czerwca 2016 roku w Zespole Szkół w Librantowej odbyły się gminne uroczystości zakończenia roku szkolnego 2015/16. Ze względu na ich szczególny charakter, szkolne mury swą obecnością zaszczycili: Wójt Gminy Chełmiec Pan Bernard Stawiarski, Dyrektor Wydziału Edukacji (ZOEAS) Chełmiec Pan Radosław Potoczek, Dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu Pan Dariusz Leśniak, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Sportu, Turystyki i Opieki Społecznej Pan Andrzej Tyrkiel, a także radni gminy: Pan Marek Poręba i Władysław Wnęk oraz sołtys wsi Librantowa Pan Tadeusz Oracz.

Zanim jednak uczniowie otrzymali upragnione świadectwa, w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego ksiądz proboszcz Henryk Osora odprawił mszę świętą dziękczynną w intencji dzieci, pracowników szkoły, rodziców oraz wszystkich zgromadzonych. W wygłoszonej homilii ksiądz Henryk podziękował za całoroczny trud oraz szlachetną ofiarę nauki i pracy, w myśl przesłania: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Wspomniał też o tych, których Bóg w minionym roku szkolnym powołał do swego Królestwa, a którzy swoje życie poświęcili społeczności Librantowej – ś.p. Pani Czesławie Gadzinie oraz ś.p. ks. Stanisławowi Łabędziowi. Jak zawsze o przepiękną oprawę muzyczną mszy zadbał zespół Verbena, złożony z uczniów i absolwentów szkoły. Po mszy świętej ciąg dalszy ceremonii przeniósł się do gmachu szkoły. W tym ważnym dniu akademię przygotowała najstarsza klasa szkoły podstawowej i jej nieco młodsi koledzy z klasy trzeciej. Nad przebiegiem występów uczniowskich czuwały Panie - Anna Sezanowicz i Paulina Roguz. Przed bardzo liczną i z trudem miesząca się w sali gimnastycznej publiką recytowano wiersze zaczerpnięte z twórczości Patrona Szkoły - Józefa Bieńka, śpiewano wakacyjne piosenki, przedstawiono humorystyczne scenki ukazujące szkolną rzeczywistość, ale nie zapomniano o tym, co dla uczniów najważniejsze - zbliżających się wakacjach. Salwy śmiechu wzbudziła szkolna aranżacja mickiewiczowskich „Dziadów”. Ostatnim akordem był występ zespołu regionalnego „Librantowianie”, którym towarzyszyły dzieci – najmłodsi adepci sztuki wokalno - tanecznej, którzy zaledwie przed trzema miesiącami zaczęli swoją przygodę ze sceną muzyczną.

Ważnym akcentem, bez którego trudno wyobrazić sobie zakończenie roku szkolnego, było wręczenie nagród uczniom, którzy w szczególny sposób zasłużyli na słowa podziękowania za trud i zaangażowanie, jaki wkładali przez cały rok, by osiągnąć wysokie wyniki w nauce i z sukcesami reprezentować szkołę w licznych konkursach na szczeblu gminy, powiatu i województwa. Miłą niespodzianką były dodatkowe nagrody ufundowane i wręczone przez Wójta Gminy Chełmiec, które trafiły do pięciu wyróżniających się pod względem nauki dziewcząt: Aleksandry Szczepanek, Natalii Szelec, Magdaleny Wastag z klasy III gimnazjum oraz Jolanty Gołąb z klasy I gimnazjum i Moniki Bańkowskiej z klasy 6 SP. Oprócz Pana Wójta Bernarda Stawiarskiego, wręczenie nagród książkowych i rzeczowych dla pozostałych uczniów celebrowali również: Pan Radosław Potoczek, Pan Dariusz Leśniak, pan Andrzej Tyrkiel, Pan Marek Poręba oraz Dyrektor Szkoły Pan Jarosław Rola. Pan Wójt oraz Dyrektor Szkoły pogratulowali wyróżnionym uczniom oraz ich rodzicom, dziękując jednocześnie nauczycielom i pracownikom obsługi za codzienne poświęcenie i wysiłek. Wspólnie życzyli udanego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku i szczęśliwego powrotu po wakacjach. Nie zapomniano również o tych, którzy osiągnęli najwyższych wynik na sprawdzianie szóstoklasisty i egzaminie gimnazjalnym, a tymi szkoła w tym roku może się naprawdę pochwalić. Sprawdzian szóstoklasisty z języka polskiego i matematyki dał nam najlepszy wynik w powiecie! Podobny tryumf przyniósł nam wynik egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego oraz matematyki! W tak wyjątkowym dniu nie mogło również zabraknąć kwiatów i słów wdzięczności skierowanych pod adresem nauczycieli oraz zaproszonych gości, przekazanych przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Pragniemy podziękować zwłaszcza Panu Wójtowi, za wielkie zrozumienie codziennych potrzeb i wyzwań przed jakimi staje szkoła oraz docenienie ciężkiej pracy pedagogów.

Po zakończeniu akademii Szkolna Rada Rodziców uraczyła wszystkich nauczycieli i zaproszonych gości pyszną kawą i smakołykami własnego wyrobu, za co serdecznie Szanownym Rodzicom dziękujemy.

Z kronikarskiego obowiązku wspomnieć należy, że dwa dni wcześniej odbyła się gala pożegnalna oraz komers absolwentów gimnazjum. Chwilami było patetycznie, chwilami radośnie. Wielu z trudem przychodziło powstrzymanie się od łez i wzruszeń. Także tu nagrodzonych upominkami było bardzo wielu uczniów, z którymi trudno przyjdzie się nam rozstać.