Jak przeciwdziałać cyberprzemocy?

LZNZJak powinna zachować się ofiara i świadek cyberprzemocy i gdzie może szukać pomocy? Jakie kroki należy podjąć wobec sprawcy ? Jak minimalizować ryzyko zostania ofiarą cyberprzemocy? To kilka z pytań na które mieli odpowiedzieć uczestnicy konferencji zorganizowanej 22 października 2014 przez Fundację Promocji Nauki i Kreatywności w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Uczestnikami byli uczniowie z gimnazjów z Librantowej, Chełmca, Nawojowej, Jezuickiego Centrum Edukacji i gimnazjów nr 1,2 i 6 w Nowym Sączu wraz z opiekunami. Warsztaty były pierwszym etapem projektu ”Lepiej zrozumieć niż znienawidzić”, który jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Gospodarczego, w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Celem projektu jest przeciwdziałanie cyberprzemocy oraz walka z przejawami agresji słownej ze szczególnym uwzględnieniem mowy nienawiści w Internecie . Naszą szkołę reprezentowała dziesięcioosobowa grupa młodzieżowych liderów projektu. Są to uczniowie drugiej klasy gimnazjum: Dominika Dyrek, Łucja Ozór, Aleksandra Szczepanek, Natalia Szelec, Piotr Szczepanek, Iwona Gołąb, Patryk Mróz, Magdalena Wastag, Beata Zaryczny. Koordynacją projektu w szkole zajmują się nauczycielki Agnieszka Machowska Leśniak i Edyta Grześków. Podczas trwania warsztatów nasza uczennica, Beata Zaryczny udzieliła wywiadu dziennikarzowi radia RMFMaxx.