AMERYKAŃSKI SEN - DZIEŃ AMERYKAŃSKI W LIBRANTOWEJ

dzien amerykańskiJeszcze jakiś czas temu w naszej szkole pod koniec czerwca tradycją było organizowanie tzw. Dnia Europejskiego. Zawirowania dziejowe związane z pandemią sprawiły, że „stare” zastąpiło „nowe”. W czerwcu 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Dniu Amerykańskim. Stara dobra Europa ustąpiła tym razem pola Ameryce Północnej. W tym roku młodzi poszukiwacze wiedzy skupili swoją uwagę na trzech barwnych i bogatych kulturowo krajach. Meksyk, USA i Kanada były trzema równorzędnymi gwiazdami błyszczącymi na Dniu Amerykańskim.

Organizacją przedsięwzięcia od strony strategicznej zajęła się pani Aniela Biedroń. To nauczycielka geografii czuwała nad sprawiedliwym podziałem zadań i organizacją porządku całego dnia. Kiedy wszyscy już wiedzieli „co” i „jak”, niezwłocznie zabrali się do pracy. Nad młodymi kucharzami, tancerzami, wokalistami i artystami czuwały wychowawczynie. Podpowiadały, mobilizowały, wspierały słowem i zaangażowaniem swoich podopiecznych. Klasa 6 pod czujnym okiem wychowawczyni - pani Katarzyny Kani uwijała się nad zaprezentowaniem od jak najpiękniejszej strony Stanów Zjednoczonych. Uczniowie klasy 7 z wspierającą ich panią Agnieszką Machowską-Leśniak, odkrywali przed zainteresowanymi uroki dalekiej Kanady. Klasa 8 z pomocą wychowawczyni - pani Pauliny Witek przeniosła na librantowski grunt gorący klimat barwnego Meksyku. Znakomite, po mistrzowsku przyrządzone potrawy tradycyjnej kuchni danego kraju, tańce pełne pasji i kunsztu, piosenki, przy których nogi same rwały się do tańca - mówić można by wiele. Działo się, oj działo! Młodzieńcy, którym w jedną noc wyrósł wąs, kapelusze rodem z Dzikiego Zachodu, syrop klonowy serwowany bez ograniczeń - to mogło przytłoczyć i oszołomić, na szczęście tylko pozytywnie. Każda z klas zaprezentowała nie tylko stoisko, ale i najważniejsze informacje o swoim konkursowym kraju. Było mnóstwo zdjęć i ciekawostek. Nawet najmłodsi widzowie zgromadzeni na sali słuchali w skupieniu i z ogromną ciekawością. To była wspaniała lekcja dla młodszych dzieci i doskonała dla starszych, bo przy okazji uczyli się współpracy i zdrowej rywalizacji.

Nie wspomnieliśmy jeszcze o równie ważnych tego dnia uczniach klas 4 i 5. Ci dzielni, niezawodni przygotowali na ten dzień przepiękne plakaty tematyczne. Miały one promować trzy konkursowe kraje. Czwartoklasiści z zapałem wykonali aż 2 plakaty, piątoklasiści skupili swoją energię na trzecim. Nie byłoby jednak tych elementów dekoracji, gdyby nie drogie wychowawczynie (klasa 4 - pani Kamila Oracz-Ogorzałek, klasa 5 – pani Iwona Rola). To one czuwały nad pomysłami młodych i pomagały wcielać je w życie.

Uczniowie klas 0-5 brali udział w konkursie plastycznym i konkursie wiedzy (tu podział na 0-3 i 4-5). Dzieci z klas 0-5 miały również możliwość zaprezentować przebranie inspirowane barwami i kulturą wybranego kraju. Było kolorowo, wesoło, pouczająco. Atmosfera dodawała energii prezentującym się w konkursie uczniom, dania znikały w ekspresowym tempie a zachwyt wyrażany wszem i wobec był zasłużony i szczery.

Zwycięstwo w rywalizacji przypadło w tym roku siódmoklasistom. Niewielką liczbą punktów wyprzedzili uczniów klasy 8. Trzecie miejsce na podium przypadło klasie 6. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego dnia gratulujemy, bo poziom rywalizacji był naprawdę bardzo wysoki.

Wspaniałe nagrody dla klas zostały ufundowane przez Pana Dyrektora Jarosława Rolę, który z podziwem obserwował efekty działań swoich uczniów.

Słodkie upominki trafiły też do młodszych dzieci, które pod opieką wychowawczyń brały czynny udział w tym dniu i rywalizowały w konkursach. Prace plastyczne, przebrania, zdobyta wiedza zasługiwały przecież na nagrody i uznanie.

To był dzień, który na pewno pozostanie w naszej pamięci na długo. Wspólne działanie przynosi naprawdę piękne efekty. A my po raz kolejny utwierdziliśmy się w przekonaniu, że w naszej szkole nie brakuje zdolnych młodych ludzi, którzy mają temu światu naprawdę wiele do zaoferowania. Brawo, tak trzymać!